Metre Milimetre Çevirme – Nasıl Çevrilir

Uzunluk ölçü birimleri çevirme içerisinde en çok kullanılan terim olan metre (m) – milimetre (mm) – metre (m) çevirme, diğer birimlere göre daha kolaydır. Bunun için öğrenilmesi gereken en temel nokta; çarpma ve bölmedir. Aşağıda örneklerle beraber açıklayacağız.

 

METRE MİLİMETREYE NASIL ÇEVRİLİR

Bu hesaplamayı yaparken her şeyden önce milimetre birimleri merdiveni kullanılması gerekmektedir. Şöyle ki, metreden milimetreye geçerken, 1000 ile çarpılmalı; metreden milimetreye çevirirken 1000 ile bölünmelidir. Yani 1 m, 1000 mm yaparken aynı zamanda 1 mm 0,001 metre yapmaktadır. Bu en temel santimetre dönüştürücü yöntemidir ve en kolayıdır. Herhangi bir hesap makinesi gerektirmez. Yine aynı şekilde milimetre metreye nasıl çevrilir sorusunun yanıtı da bu şekilde verilmiş oldu.

METRE – MİLİMETRE – METRE HESAPLAMASI NASIL YAPILIR

Metre ile mm arasında santimetre ve desimetre bulunmaktadır. Yani uzunluk birimleri merdiveninde milimetre, santimetre, desimetre metre ile santimetre arasında yer almaktadır. Metrenin üstünde ise desimetre, santimetrenin altında ise milimetre yer almaktadır. Bu yüzden hesaplama yaparken 1000 ile çarpma veya 1000 ile bölme yolunu pratik olarak kullanıyoruz. Zira her basamakta bir sıfır atmalı ya da bir sıfır eklemek zorundayız.

Metre milimetrenin kaç katıdır? 1000
Milimetre metrenin kaç katıdır? 0,001
Metrenin sembolü nedir? m
Milimetrenin sembolü nedir? mm
Not: Bu semboller evrenseldir. Dolayısıyla Türkçe yazılışı veya okunuşu olarak değil, ulusal yazılış esas alınmaktadır. Metre – milimetre – metre çevirme yaparken de bu esas dikkate alınmalı ve her yaş ve eğitim grubunda (ilkokul 1. sınıf, 2. sınıf, 3. sınıf, 4. sınıf, ortaokul 1. sınıf, 2. sınıf, 3. sınıf, 4. sınıf, lise ve üniversite) bu değerler dikkate alınmalıdır.

*** Metre milimetre dönüşüm tablosu hakkında sormak ya da söylemek istediklerinizi aşağıdan gönderebilirsiniz. yazdıklarınız, anında yayınlanır.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir