Metre Santimetre Çevirme – Nasıl Çevrilir

Uzunluk ölçü birimleri çevirme içerisinde en çok kullanılan terim olan metre – santimetre – metre çevirme, diğer birimlere göre daha kolaydır. Bunun için öğrenilmesi gereken en temel nokta; 10 ile çarpım veya 10 ile bölümdür. Aşağıda örneklerle beraber açıklayacağız.

METRE SANTİMETREYE NASIL ÇEVRİLİR

Bu hesaplamayı yaparken her şeyden önce santimetre birimleri merdiveni kullanılması gerekmektedir. Şöyle ki, metreden santimetreye geçerken, 100 ile çarpılmalı; metreden santimetreye çevirirken 10 ile bölünmelidir. Yani 10 metre, 100 santimetre yaparken aynı zamanda 1 santimetre 0,01 metre yapmaktadır. Bu en temel santimetre dönüştürücü yöntemidir ve en kolayıdır. Herhangi bir hesap makinesi gerektirmez. Yine aynı şekilde santimetre metreye nasıl çevrilir sorusunun yanıtı da bu şekilde verilmiş oldu.

METRE – SANTİMETRE – METRE HESAPLAMASI NASIL YAPILIR

Metre ile santimetre arasında desimetre bulunmaktadır. Yani uzunluk birimleri merdiveninde santimetre metre ile santimetre arasında yer almaktadır. Metrenin üstünde ise desimetre, santimetrenin altında ise milimetre yer almaktadır. Bu yüzden hesaplama yaparken 100 ile çarpma veya 100 ile bölme yolunu pratik olarak kullanıyoruz. Zira her basamakta bir sıfır atmalı ya da bir sıfır eklemek zorundayız.

Metre santimetrenin kaç katıdır? 100
Santimetre metrenin kaç katıdır? 0,01
Metrenin sembolü nedir? m
Santimetrenin sembolü nedir? cm
Not: Bu semboller evrenseldir. Dolayısıyla Türkçe yazılışı veya okunuşu olarak değil, ulusal yazılış esas alınmaktadır. Metre – santimetre – metre çevirme yaparken de bu esas dikkate alınmalı ve her yaş ve eğitim grubunda (ilkokul 1. sınıf, 2. sınıf, 3. sınıf, 4. sınıf, ortaokul 1. sınıf, 2. sınıf, 3. sınıf, 4. sınıf, lise ve üniversite) bu değerler dikkate alınmalıdır.

*** Metre santimetre dönüşüm tablosu hakkında sormak ya da söylemek istediklerinizi aşağıdan gönderebilirsiniz. yazdıklarınız, anında yayınlanır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir