Metre Birimleri Sıralaması Çevirme – Hesaplama

metre

Uzunluk ölçü birimleri çevirme içerisinde en çok kullanılan terim olan metre birimlerinin sıralanması, diğer birimlere göre daha kolaydır. Bunun için öğrenilmesi gereken en temel nokta; 10 ile çarpım veya 10 ile bölümdür. Aşağıda örneklerle beraber açıklayacağız.

METRE BİRİMLERİ HESAPLAMA

Bu hesaplamayı yaparken her şeyden önce metre birimleri merdiveni kullanılması gerekmektedir. Şöyle ki, metreden desimetreye geçerken, 10 ile çarpılmalı; metreden dekametre çevirirken 10 ile bölünmelidir. Yani 10 metre, 1000 santimetre yaparken aynı zamanda 1 dekametre 0,1 hektometre ve 0,01 kilometre yapmaktadır. Bu en temel metre dönüştürücü yöntemidir ve en kolayıdır. Herhangi bir hesap makinesi gerektirmez.

Metre çeşitleri nelerdir? Hangileridir? Büyükten küçüğe sıralamak gerekirse; kilometre – hektometre – dekametre – santimetre – metre – desimetre – santimetre – milimetre şeklindedir. Kilometreden büyük ve milimetreden küçük birimler de vardır ancak bunlar temelin dışındadır. Örneğin milimetreden küçük nanometre vardır ancak bu çok sık kullanılan bir şey değildir. Ve sadece alanına hakim, spesifik çözümler için kullanılmaktadır. Yani metre çevirme soruları – tablosu içerisinde sıkça karşılaşma ihtimali mevcut değildir. Özellikle ilkokul, ortaokul ve lise matematik ders konuları içerisinde sıkça rastlanmaz. Ancak üniversite dersleri içerisinde mevcuttur.İnşaat mühendisliği alanında kullanılan Metretül hesaplama ile karıştırılmaması gereklidir.

Metre nasıl kullanılır – ölçülür: Bunun için mezuro diye tabir edilen alete (yukarıdaki resimde yer alan alet) ihtiyacınız olduğu gibi artık telefonlardaki uygulamalar ile de bu hesaplamalar elde edilebilmektedir.

*** Metre nasıl hesaplanır hakkında sormak ya da söylemek istediklerinizi aşağıdan gönderebilirsiniz. yazdıklarınız, anında yayınlanır.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir