Uzunluk Ölçü Birimleri Sıralaması Tablosu

uzunluk

Sadece eğitim alanında, ilkokul, ortaokul, lise, üniversite vb. değil hayatın her alanında karşımıza çıkan uzunluk birimleri sıralaması aşağıda pratik ve akılda kalıcı şekilde hazırlanmıştır. Peki bu uzunluk ölçü birimleri nelerdir? nedir ve ne demektir?

UZUNLUK BİRİMLERİ TABLOSU

Burada yer alan sıralamalar, küçükten büyüğe uzunluk birimleri sıralaması ve büyükten küçüğe uzunluk ölçüleri sıralaması olmak üzere iki şekildedir. Aslında burada yer alan birimler bunlarla sınırlı değildir, örneğin nanometre, mikron vb. gibi çok daha küçük ya da çok daha büyük uzunluk birimleri de sözkonusudur. Ancak burada yer alan birimler, gerek ülkemizde gerekse dünyada en çok kullanılan uzunluk ölçü tablosu olduğundan, işimize yarayacaklar eklenmiştir.

UZUNLUK ÖLÇÜLERİ MERDİVENİ

Mili metre
Santimetre
Desimetre
Dekametre
Hektometre
Kilometre
1 km = 1000 m
1 hm = 100 m
1 dam = 10 m
METRE (M)
1 dm = 0,1 m
1 cm = 0,01 m
1 mm = 0,001 m

Burada yer alanlar 4. sınıf, 5. sınıf, 6. sınıf, 7. sınıf, 8. sınıf, 9. sınıf, 10. sınıf, 11.sınıf ve ayrıca fakülte ve meslek yüksek okullarında ve hazırlık sınıflarında kullanıma yarayacak olan bilgileri kullanmalarına da yardımcı olacaktır.

*** uzunluk birimleri basamakları hakkında sormak ya da söylemek istediklerinizi aşağıdan gönderebilirsiniz. Yazdıklarınız, anında yayınlanır.

 

 

 

5 thoughts on “Uzunluk Ölçü Birimleri Sıralaması Tablosu

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir