Uzunluk Birimleri Çevirme Nasıl Yapılır – Örnekleri

uzunluk

Uzunluk problemleri çözülürken, karşınıza çıkacak en temel bilgi, uzunluk birimleri çevirme soruları üzerinden gitmektir. Bir birimden diğerine geçilirken, alt birimden üst birime veya üst birimden alt birime geçilirken yapılması gerekenler aşağıda açıklanmıştır.

UZUNLUK BİRİMLERİ ÇEVİRME ÖRNEKLERİ

Uzunluk birimleri basamakları yukarı doğru çıkarken 1 basamak eksiltme yani 10’a bölme, aşağı inerken 1 basamak artırma yani 10 ile çarpma olarak pratik şekilde açıklanabilir. Örneğin 10 metre kendisinden bir alt birim olan desimetreye çevrildiğinde 10 ile çarpılır yani 10 metre 100 dm olarak bulunurken kendisinden bir üst basamak olan dekametreye çevrilirken, 10’a bölünür yani 1 dam olarak neticeye ulaşılır. Uzunluk birimlerini birbirine dönüştürme yaparken en temel kural bunun üzerinden ilerlemektedir.

uzunluk problemleri nasıl çözülür?
4. sınıf, 5. sınıf, 6. sınıf, 7. sınıf, 8. sınıf, 9. sınıf, 10. sınıf, 11. sınıf ve 12. sınıf uzunluk soruları problemleri çözülürken izlenmesi gereken yol tam olarak budur. Okullarda yapılan anlatımlar en başta bunu baz alarak yapılmaktadır. Problem kurma temelli sorularda da bu örnekler tersine işlenmektedir.

*** uzunluk soruları ve cevapları hakkında sormak ya da söylemek istediklerinizi aşağıdan gönderebilirsiniz. Yazdıklarınız, anında yayınlanır.

 

 

2 thoughts on “Uzunluk Birimleri Çevirme Nasıl Yapılır – Örnekleri

  1. Bana 1m kaçla çarpılırsa cm olur
    10m kaçla çarpılırsa cm olur gibi şaplon istiyorum örneğin 1m=1×100cm= 1m gibi metreyi cm ye metreyi mm ye nasıl cevrilir

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir